İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fenilketonüri Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

PKU Hastalığı Tanı Süreci

Fenilketonüri, kalıtsal yolla çocuklara geçen bir hastalıktır. Bireyin, Fenilalanin adlı aminoasidi parçalayacak enzim üretememesi durumuna PKU hastalığı denir. Eğer önlenmezse, kişinin beyninde ağır tahribatlara yol açar. Akraba evliliklerinden doğan zihinsel engelli çocukların büyük bir kısmının bu hastalığa sahip olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Fenilketonüri hastalığı, erken tanı ve tedavi gerektiren bir hastalıktır. Doğumun hemen ardından yapılan testlerle bebeğe tanı konması, gelecekte bebeğin hayatının rutini açısından oldukça değerlidir. Çocuğun durumu ne kadar erken fark edilirse, Fenilalanin adlı aminoasidin vücuda, daha doğrusu beyne zarar verme durumu o kadar azaltılır.

Doğum ardından yapılan testlerde, PKU vakası gözden kaçırılırsa, çocuğun bu hastalığa yakalandığını göreceğiniz bazı belirtilerden de anlayabilirsiniz. Belirtilecek olan durumlardan birini bile yaşasanız, vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekir. İdrarda koku, kan, dışkıda koku ya da kan, refleks hareketlerde ve davranışlarda bozukluk, nefesteki ağır küf kokusu durumları PKU işaretçisidir. Böyle bir durumda doktor direkt olarak netleştirme adına bir test yaptırır. Yapılan testte çocuğun kanında ne durumda Fenilalanin olduğunu görür. Bundan sonra iş sürecin tedavi kısmına gelebilir. Teşhisinin ardından hızlı tedavi başlanması, çocuğun geleceği adına gerçekten büyük önem taşır.

PKU Çocuğuma İlaç Başlanması

PKU hastası, ABD üzerinde yapılan bir deneyle ilaç kullanma ile çözüm sağlanabilecek bir konumdaydı. Ama hastaların bir kısmının tedaviye olumsuz yanıt vermesi üzerine, bu ilaçların yeterince faydalı olmadığı anlaşılmış oldu. PKU tedavisini iki basamakta inceleyebiliriz:

Psikolojik süreç: Hastalıkla hangi hayat aşamasında tanışırsa tanışsın, bireyde bundan sonrası konusunda bir ruhsal çöküntü yaşanır. Bu çöküntüyü alanında uzman bir psikolog ve yakın çevre desteğiyle aşmak da imkânsız değildir elbette.

Besin düzenlemeleri ve takviyeleri: Doktor, hastanın Fenilalanin durumuna göre çeşitli yasakların olduğu, biraz ağır bir diyet hazırlar. Bu diyete kesinlikle uyulması ve moralin yüksek tutulması beyine Fenilalanin yüzünden gelen tüm olumsuz etkiyi yok eder. Protein, büyük oranda hastaya yasaklanmalıdır. Aspartam gibi katkı maddelerinin içinde bulunduğu ürünler de hastanın kullanımından alınmalıdır.

PKU hastalarının sürekli doktorun kontrolünde olmaları gerekir. Bu, hastaneye yatacakları anlamına elbette gelmez. Belirli zaman aralıklarıyla gidip kan vermeli ve gidişatlarını kontrol ettirmeliler. Bu sayede diyetin işe yarayıp yaramadığını anlamak mümkündür. PKU hastalarına özel hazırlanan yemek tariflerindeki yemekleri aileleriyle beraber oturdukları sofralarda tüketebilirler.

PKU, eğer bebeklik zamanında öğrenilmişse çocuğunuzu sakın anne sütünden kesmeyiniz. Anne sütüne ek mama başlanırsa, doktorunuzun tavsiye ettiği markanın ürünlerinden tercih etmeye gayret gösteriniz. Doktorunuzun tavsiyelerine ne kadar sıkı bir şekilde uyarsanız, çocuğunuzun geleceğini o kadar sağlıklı hale getirirsiniz. Öğrenme geriliği ihtimaline karşı, çocuğunuza zekâ geliştirici oyunlar oynatınız. Onunla beraber zaman geçirin, ona bir şeyi birkaç kez anlatmaktan sıkılmayın. Biraz üzerinde durulmasına ihtiyaç duyabilir. Ama eğer sabırla onunla ilgilenmeye devam ederseniz, zamanla öğrenme hareketliliği de artış gösterecektir.

Tedavi sürecinde saklı gizli besin tüketimini asla normal karşılamayınız. Evet, çocuğunuz biraz hasta ama eğer buna müsama gösterirseniz, onun hastalığını desteklemiş olursunuz. Gerçekten uygun bir dille, ona her şeyi anlatın. Bunu yaparken çocuk psikoloğu yardımı almaktan kaçınmayın. Bilinçli bir anlatımın ardından, eminim kendisi için olabilecek olanın en iyisini yapacaktır.

Tanı ve tedavi sürecinde beraber çalışacağınız doktorun, bu tür bir hastayla geçmişi olup olmadığı konusu üzerinde titizlikle durunuz. Duruma hâkim bir doktor, her zaman daha serinkanlı ve daha mantıklı kararlar verebilir. Çocuğunuzun geleceği için, tecrübeli bir doktor seçmeniz size artı kazandıracaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PKU Bilgi Paylaşımı™ 2020 Düşük Proteinli Yaşam