İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

PKU Çocuklarında Sosyal Hayat

Fenilketonüri hastalarında sosyal hayat

Hastalık fark edildiği andan itibaren özel beslenme metodları ve süreklilik arz eden kan testleri bebeklikten çocukluk dönemine geçişte çok fark edilmiyor da olsa çocuk hayatı ve kendisini sorgulamaya başladığı zaman bir sorun oluşturacaktır. Bu süreçte özellikle çocukluk döneminde uzman bir çocuk psikoloğundan destek alınması çocuğun sosyal hayatını idame ettirebilmesi için en önemli çözümü sağlar. Yaşıtları, onun gibi sürekli doktora gitmiyordur ve bir çocuğun yemesi gereken bütün abır cuburları tüketebiliyordur. Zaten ağır olan hastalık sürecinin üzerine ortaya çıkan bu iç çatışmalar da eklenince; ebeveynler de çocuğa nasıl davranmaları gerektiği konusunda kararsız kalırlar.

Sosyallik aile içerisinde başlar. PKU hastası çocuğunuzu varsa kardeş ya da kuzeninden ayırmayın. Bu durum çocukta içe kapanma durumu yaratabilir. Aksi olarak çocukta “her şeyi ben bilirim, herkesten üstünüm ve ailemi dilediğim gibi parmağımda oynatabilirim” düşüncesi ortaya çıkarabilir. Ona olan bu aşırı hassas durumunuza devam ederseniz; bir süre sonra ben merkezci düşünme takıntısının önüne geçemezsiniz. Üstelik uzun bir süre emrinde olan ailesi bir anda tam tersine dönerse çocuk artık sevilmediğini düşüp kendini değersiz hissedebilir.

Aile bireyleri ile eşit standartta tuttuğunuz çocuğunuzu diğer PKU hastası çocukların arasına katarak, kendini daha hızlı fark etmesini ve hastalığını kabullenmesini sağlayabilirsiniz. PKU, önlenmesi imkansız bir hastalık değildir. Kendisi için uyulması gereken tedavi kuralları eksiksiz tamamlayan birey, PKU hastalığının sebep olduğu zihinsel olumsuzluklardan bir tanesini bile yaşamadan hayatını idame ettirebilir. Bu bilinci bazen psikologlar ya dasiz aşılayamayabilirsiniz. Onunla aynı standartlarda bu süreci atlatmakta olan bir çocuğun hayatı ona ders vermek amacıyla değilde normal bir durummuş gibi yansıtılırsa çocuğun dış dünyasında büyük yer tutar. Kabul görmek, hiçbir rahatsızlığı olmayan bir çocuk için bile kendisini özel hissetme sebebidir.

Eğitim hayatında arkadaşlarının arasına katılmasını öğretmeni de sizler de destekleyiniz. Bir sosyal faaliyete, gönüllülük projesine belki bir spor dalına çocuğunuzu yönlendirin Yaptığı hatalarda onu eleştirin; başarılı olduğu alanlarda onu sonuna kadar desteklediğinizi hissettirin. Sosyal hayatta bu, çocuğun benlik duygusunu kazanmasını sağlayan çok etkili bir faktördür. Arkadaşları arasında bir aqnlaşmzlık çıktığı zaman PKU hastası olan çocuğu da arkadaşları ile eşit bir şekilde cezalandırmalı; hep birlikte yaptıkları güzel iş ve davranışlar konusunda yine arkadaşları kadar ödüllendirmelisiniz. Unutmayın, bir çocuğa acıyarak onun kendi benliğini kazanmasına yardımcı değil engel olmuş olursunuz.

Fenilketonüri hastası çocuk, bazı şeyleri arkadaşları gibi yapmak isteyecektir. Kendine zarar verdiği için onun bu isteğine aşırı sinirle yaklaşabilirsiniz. Bu, çocuğu sizden birşeyleri saklamaya iter. Ona kızdığınız zaman neden kızdığınızı anlamaması sizin yaptığı herşeye kızabileceğinize inandırır. Yaptığı hatanın neler doğuracağını, o davranışıyla sizi ne kadar üzdüğünü ona güzel bir dille anlatmayı deneyin. Onun  tıpkı diğer çocuklar gibi aile içinde kıymetli olduğunu hissetmesine yardımcı olun.

PKU hastası çocuğun zaten hasta diye ödevlerini yapmaya kalkışmayın. Diğerlerine göre küçcük bir oranda da olsa bilişsel sorunlar yaşayacak; diğer çocuklara göre öğrenmesi birazcık güçleşecektir. Belki el yazısı arkadaşları gibi olmayacak. Onun yerine oturup yazı yazmanız ona daha iyi öğretmeniz demek değildir. Hayatın her aşamasında olduğunuz gibi derslerinde, katıldığı diğer etkinliklerde ve buna benzer konularda varlığınızı hissettirin. Ama ola “ben olma hakkını” da mutlaka tanıyın. Sizler bunu yaptığınız zaman, ilerde başınıza herhangi bir şey gelmesi halinde çocuğunuzun kendisini daha güçlü, daha kararlı hissetmesine neden olacaksınız.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PKU Bilgi Paylaşımı™ 2020 Düşük Proteinli Yaşam