İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

PKU Diyeti

PKU Diyeti Nasıl yapılır

Fenilketonüri, bilindiği üzere kalıtsal bir hastalıktır ve bu hastalığın tedavisi yaşam boyu PKU diyeti ile sürdürülebilir. Bu diyet, protein eksiltmesiyle sağlanabilir. Protein eksikliği, diyetten tamamen protein verici maddelerin çıkarılması değildir. Kanda belirli oranda protein bulunması, kişinin yaşamsal sağlık fonksiyonlarının devam ettirilebilmesi için kesinlikle gerekir. Ama Fenilalanin hormonu PKU hastalığında parçalanamadığı için, bu hormonun beyne etki edemeyecek seviyelerde bırakılması, zorunludur.

PKU diyetine, bebeklik zamanından başlanması, kişide sonradan görülecek fonksiyonel kayıpların önüne geçer. Bebeklik sürecinde anne sütüyle başlanan beslenme, ek gıdalara geçildiğinde protein içeriği az gıdalarla devam ettirilir. Fenilketonüri hastalarının belki de en talihsiz olayı, hayat boyu düzenli kan vererek ne durumda olduklarını doktorlarca izlemek zorunda olmalarıdır.

PKU hastaları, belirli oranlarda beslenmek, kendilerini besin içerikleri konusunda kısıtlamak zorundadırlar yoksa bilişsel süreçlerinde, bir daha toparlayamayacakları sorunlarla karşılaşmaları işten bile değildir. Bu diyette sadece proteinden değil, özellikle çocukluk döneminin vazgeçilmezi olan yapay tatlandırıcılardan da kaçınılması gerekir. Fenilalanin üretimi, tatlandırıcılarla özellikle de Aspartam ile gerçekleşir.

Fenilketonüri diyeti, gerçekten mükemmel bir sonuç alınmak isteniyorsa ve vücutta hiçbir hasar oluşmamasına özeniliyorsa alanında uzman bir doktor ve bir de diyetisyen yardımıyla yapılır. Düzenli olarak kan seviyesine bakılan hasta, doktorunun verdiği aralıklarda belirttiği gibi beslenmeye mecburdur. Bu aralıklar, hastanın özel durumlarına göre değişim gösterir. Hastalanma, gebe kalma ya da ergenlik gibi hayatın bir başka evresine girme süreçlerinde, diyette değişimler yapılmalıdır.

Diyetin sıklığına ve esnetilmesine karar verenler, doktor ve diyetisyen olmalıdır. Gidilen doktorun, sürekli tedaviyi takip etmesi gerekir. Tercihen daha önce bir PKU hastasıyla çalışan doktor seçilmesi, hastalığın seyrine hâkim olunması adına iyi bir adım olacaktır. Bebeklikte bu hastalığın teşhisi çok önemlidir. Bebeklik dönemi, anne sütüyle sürekli desteklenmelidir. Bebeğe mama alınacaksa, Fenilalanin oranı en düşük mamalar tercih edilmeli, bebeğe yedirilecek her türlü ek gıdanın içeriği özenle incelenmelidir. Eğer bu süreçte teşhis ve tedaviye başlanırsa, bilişsel süreçte herhangi bir olumsuz duruma rastlanmaz. Yine ek gıdayı aşan çocukların da doktor kontrolünce büyüme çizelgeleri ve kandaki Fenilalanin değerleri kontrol edilerek tedavi devam ettirilmelidir. Fenilketonüri oranı ne kadar yüksekse, hastaya o kadar az proteinli bir diyet başlanır. Protein ikameleri, özellikle ağır PKU vakalarında görülür. Vücudun, bir oranda protein alması gerekir. Bu proteini alırken ister istemez Fenilalanin de vücuda geçer. Protein ikameleri, Fin içermeyen, tıbbî amaçlarla kullanılan mama tarzı takviye gıdalar arasında yer alır.

PKU Diyetinde Kaçak Yapma

Özellikle çocukluk ve ergenlik dönemlerinde, doktorun tavsiyesine uymama durumu gözlenebilir. Diğer yaşıtları gibi rahatça beslenme arzusu güden ve yaşadığı şeyin tam anlamıyla hayatını dipten etkileyecek kadar ağır bir süreç olduğunu kavrayamayan çocuk, ebeveyninden gizli, kaçak beslenme yoluna girebilir. Bunun fark edilmesi, gerekirse bir pedagog aracılığıyla çocuğa durumun kavratılarak önüne geçilmesi gerekir. Bu süreçte hastaya bağırarak ve bir şeyleri dayatarak yaklaşmak, kaş yaparken göz çıkarmaya sebep verebilir. İçinde bulunduğu durumu kabullenmesi belki gerçekten zor olacaktır ama sabır göstermek, çocuğun sizden saklanarak kendine hiç fark bile etmeden zarar vermesinin önüne geçer.

Unutmayın, ona anlatarak kaçak yapmasından vazgeçirebilirsiniz. Her bireyin, çocukların da kendi gelecekleriyle ilgili mantıklı kararlar verebildiklerini fark edin. Zorlayarak saklanmasını sağlarken, sabırla anlatarak ve belki de zor olmasına aldırmadan, kendi durumunda arkadaşlarıyla tanıştırarak durumun ciddiyetini kavratabilirsiniz. Kaçağın önüne geçmek için çocuğu aileden dışlamamanız gerekir. Herkesin yiyebileceği yemekler yapmaya, onun durumunun bir umutsuz vaka olmadığını hareketlerinizle ona kanıtlamaya özen gösterin. Evet, bu tedavi yaşam boyu gereken bir diyet tedavisidir. Evet, gerçekten uyulmaması halinde, hiç istenmeyecek sonuçlar doğurur. Ama unutmayın ki, ailenin kabullenmesi kadar, bu durumu yaşayan kişinin de kabul etmesi zor olacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PKU Bilgi Paylaşımı™ 2020 Düşük Proteinli Yaşam