PKU Forum | Fenilketonüri - PKU'luların ve Ailelerinin Bilgi Paylaşım Sitesi

Pku Forum => PKU Bilgi & Haber => Konuyu başlatan: Doğan - Eyl 10, 2019, 03:35 öö

Başlık: PKU Çocuklarında Sosyal Hayat
Gönderen: Doğan - Eyl 10, 2019, 03:35 öö
PKU Çocuklarında Sosyal Hayat

Bir çocuğun gelişiminde oyunun ve sevdiği şeyleri yapmanın yerinin ne denli büyük olduğunu herkes biliyor. PKU hastası olmasının ayırt edici bir özellik olmadığını, sizin çocuğunuzun da belki biraz özel de olsa normal bir birey olduğunu kavramanız gerekiyor. Çocuğunuz, arkadaşlarına oranla evet daha zor besleniyor. Belki geç tanı ve tedavisine başlandığından, zihinsel gelişimi de arkadaşlarına oranla hızlı ilerlemiyor. Bunların hepsi, onu eve bağlı tutmanız anlamına gelmez. Çocuğunuzun oyun oynamasını ve eğlenmesini destekleyici aktiviteler planlamalısınız. Onunla zaman geçirmeli, zaman geçirebilecek, onunla olmaktan keyif alan arkadaşlar edinmesine yardımcı olmalısınız.
Zihinsel gelişimin sürdürülebilirliği için oyun çağının öneminin fazla olduğu bilinen bir gerçekliktir. Çocuğunuza zihinsel gelişim destekleyici faaliyetlerde bulunabilmesi için güç vermelisiniz. Onu arkadaşlarının arasına yollarken, içinde bulunduğu durumun hassasiyetini onunla paylaşmalısınız. İyi iletişim kurulmuş çocuklar, ebeveynleri kısıtlayıcı değil, bilgilendirici konuşmalar yaptıklarında, uyum sağlarlar. Çocuğunuzu arkadaşları arasında elinizden geldiği ölçüde takip etmeye çalışınız. Yanında sizin olmadığınız zamanlarda nasıl davrandığını gözlemlemeli, pedegokla ve doktoruyla bunu güzelce paylaşmalısınız. Çocuğunuza hobilerini geliştirmesi için alan yaratmalısınız. Hayal etmesini aşılamalı, birşeyler kurguladığında onu kesmeden, dikkatle dinlemelisiniz. Bu önerim aslında tüm ebeveynler için geçerlidir ama hassas çocuklar konusunda bunu elden geldiğince rutin olarak yapmak en doğru olandır.
Çocuklar, bazen hasta olmayan çocuklar da ilk söylendiği anda bir şeyi anlamayabilirler. Her sizi anlamadığında, dediğinizi yapmadığında ya da bildiğini okuduğunda, çocuğunuzun hastalığıı konusunda bir hata yapmakta olduğunuzu ve bunun bu nedenle yaşandığını düşünmemelisiniz. Çocuk, çocukluğunu elbette yapacaktır. Size düşen, sakinliğinizi koruyarak normal bir ebeveyn gibi durumu yönlendirmek ve ona doğru olanı anlatmaktır. Sosyalleşme esnasında arkadaşlarıyla aralarında çıkan kavgalarda çocuğunuzu tamamen haklı bulmayınız. "o zaten hasta" cümlesiyle onu her durumun içerisinden sıyırırsanız, günün birinde aynısını o da kendisi için aile içinde yapacaktır. Gerek aile içinde, gerek arkadaş ortamında, onun da diğerleri kadar şansı olmasına izin verin. Tüm kardeşlere ya da sokaktaki tüm çocuklara kızılıyorsa, ona da kızılmalı. Her çocuğun ebeveyninin sözünü dinlemesi bir gereklilikse, çocuğunuzun da sizin sözünüzü dinlemesi gerekliliğini ona hatırlatın.