İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

PKU Hastalarında Eğitim

Fenilketonüri Hastalarında Eğitim

Fenilketonüri hastaları, hastalığın durumuna göre eğitilmesi gereken özel durumlardan geçirilebilirler. Bebeklik anından beri teşhis edilen ve düzenli tedavisi uygulanan PKU hastası, normal arkadaşları gibi bir okula rahatlıkla gidebilir. Okul yönetiminin olası kaçak durumlarına karşı bilgilendirilmesi, gereken önlemlerin alınması sayesinde, özgüven problemi yaşamadan tüm öğrenim sürecini görmesi sağlanabilir. Yalnız bu durumda çocuğun beslenme planında değişiklik yapılıyor olması belirli bir yaş grubuna kadar arkadaşlarının tepkisini çekmesini sağlayacaktır. Rehberlik servisi konuyla ilgili belirlediği zaman aralıklarında en uygun öğretme metodlarını kullanarak çocuğu ve içinde bulunduğu sınıfı bu hastalığa karşı bilinçlendirmelidir.

Fenilalanin adlı aminoasit, beyin fonksiyonlarını tamamen bozmamış olsa da belirli bir oranda belki fark edilmeyecek kadar küçük bir öğrenim geriliği yaratmış olabilir. Bu durumda çocuğun öğrenim hayatı özel ders öğretmeni ya da kalabalık olmayan bir sınıfta dersane imkanı ile desteklenmelidir. Çocuğun katılmak istediği projeler kendini bir alanda geliştirmek istediği hobi dalları bulunabilir. Ebeveynlerinin bu konudaki çocuklarına güvenen ve  olumlu tutumları; giriştikleri her işte çocuğun arkasında olmaları, çocuğun içinde bulunduğu ortamda kendini daha iyi kanıtlamasını ve özgüven artışını sağlar.

Belki bir oranda üniversite sınavına hazırlanma konusunda gerek PKU sebebi ile gerekse ergenliğin getirilerinden dolayı verimli hazırlanamama durumu gözlenebilir. Olası bir istenilen başarının elde edilememesi hali; başta çocuk olmak üzere yakın çevresinde kaygı oluşturur. Bu durum, PKU değerlerinin bir getirisi olarak düşünülmemelidir. Gereken hassasiyet gösterilir, öğrenme ile ilgili yeni metodlar denenir ve çocuk başarabileceği konusunda teşvik edilirse; hastalığının üniversiteyi kazanması konusunda hiçbir olumsuz etkisi bulunmaz.

Teşhis ve tedavisinde geç kalınmış hastalar için durum bu kadar da pozitif değildir. Bildiğiniz gibi Fenilketonüri hastalığı sadece beyin odaklı hasar veren bir hastalıktır ve bu hastalığın yarattığı olumsuz etkinin giderilmesi çoğu zaman imkansızdır. Bir geç kalmışlık, çocuğun motor hareketlerinde bozulmalara, gerilemelere belki de sürekli yetersizliklere yol açar. Bazı durumlarda bir pedagog desteğiyle düzeltilebilen bu geç kalmışlık hatası, bazı durumlarda hastanın rehabilitasyona gönderilmesine yol açabilir. Gelişim geriliği bulunan PKU hastasının eğitim süreci, Rehberlik Araştırma Merkezlerinden alınabilecek bir rapora bağlıdır.

PKU Hastası Okuyamaz mı?

İleri derecede gelişim geriliği bulunan Fenilketonüri hastaları, okulda normal yaşıtlarıyla aynı hızda öğrenemezler. Bazı motor bozukluklarında, aşırı hiperaktif tavırlar da gözlenir. Sınıf ortamına uyum sağlama ve öğrenmede gerilik sebebiyle, Rehberlik Araştırma Merkezleri, ileri düzeyde PKU hastalarının rehabilitasyon merkezlerinde bir süre eğitim görmelerine kanaat getirebilirler. Bu merkezlerde, çocuklar, ilgi ve yeteneklerine göre beceriler kazanarak eğitimlerine devam ederler. Özellikle özel eğitim gerektiren PKU hastalarının ebeveyn ve yakın çevrelerine çok büyük işler düşer. Çocuğun bilinen bir öğrenim geriliğinin bulunması ona sabırla bir kere anlattığınız şeyi belki de onlarca kez anlatmanızı gerektirecek.

İleri derecede PKU hastaları bilişsel fonksiyon kısıtlılığı sebebiyle aldıkları bir sağlık raporu sayesinde belirli bir statüde engelli haklarından faydalanmma şansına sahiptirler. Engel dereceleri doğrultusunda öğrenim güçlüğü çeken özel çocuklar için hazırlanmış sınıflarda eğitim görebilirler. Beyin motorlarında düzeltilemez problemler olan çocuklar üniversite hayatını yaşayamayabilirler.

Yukarıda anlattığımız gibi bir problemi yaşamak istemiyorsanız gebelik sırasında ve bebeğin ilk doğduğu anda yaptırmanız gereken tüm testleri tamamlamayı ihmal etmeyiniz. Sizin evliliğiniz akraba evliliği olmayabilir. Siz kendi sağlığınızdan fazlası ile emin de olabilirsiniz. Ama yeni doğan bebeğin doğum öncesinde ya da doğum esnasında herhangi bir problemle karşılaşma ihtimali siz kendinizden ne kadar emin olursanız olun yüksek çıkabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PKU Bilgi Paylaşımı™ 2020 Düşük Proteinli Yaşam