İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

PKU Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Fenilketonüri (PKU) Tedavisi

Fenilketonüri, ebeveynlerden geçen bir genetik hastalıktır. Genellikle akraba evlilikleri sebebiyle geçer. Bu hastalığın tıbbî açıdan net bir ilaç tedavisi bulunmaz. ABD, ilaç tedavisi ile ilgili yakın bir zamanda bir deney yapmış olsa da, PKU hastaları büyük oranda bu deneye net bir yanıt verememiştir.

PKU, ilaç tedavisiyle durdurulamıyor da olsa, doktorun verdiği diyetlerle vücuda etki etmesi engellenebilir. Tedavinin en can alıcı noktası, erken teşhistir. Ne kadar erken zamanda fark edilirse, Fenilalanin adlı aminoasidin o kadar beyne zarar vermesi engellenmiş olur. Fenilalanin, PKU hastasının can düşmanıdır. Bu aminoasit, hastada parçalanamadığından, doğrudan beyne etki eder.

Peki Fenilketonüri tedavisinin ne şekilde olması gerektiğine nasıl karar verilmelidir? Bu tedavi sürekli doktor takibiyle uygulanmalıdır. Yaşam boyu sürecek olan bu tedavide hastanın değerleri sürekli incelenerek hastaya gerektiği kadar protein alımı yapılır. Yiyecek kısıtlaması, belirli zaman aralıklarıyla, hastanın durumuna bağlı olarak sıkılaştırılır ya da esnetilebilir. Hastanın bebeklik sürecinden itibaren takip ediliyor olması, zihinsel işlemlerindeki bozukluğun önüne geçer. Büyüme grafiği ve kan değerleri sürekli düzenli takip edilen hasta, PKU getirisi olan herhangi bir problemi vücudunda hissetmeden uzun yıllar yaşayabilir. Bu bağlamda, yaşamı pahasına biraz yemek zevkinden kısıtlaması gerektiğini belirtebiliriz.

PKU Tedavisinin Yan Etkileri

Tedavinin pek de bilinen yan etkileri yoktur. Hasta, PKU tedavisi sürecinde zaten beslenme takibiyle değer normal düzeyde tutularak iyileştirilir. İyileşme, tam olarak sağlanmadığı için kısıtlar devam edecektir. Tedavinin, tabiri caizse aslında fiziksel olmasa da ruhsal birçok olumsuz etkisi olabilir.

Hasta, normal insanlar gibi beslenme süreci geçirememesi sebebiyle, bu süreçte ağır bir yük atlatacaktır. Özellikle hastanın çocuk yaşta olması, durumu kabullenmesi için hem yakın çevresini hem de kendi sağlığını riske atması pahasında zorlanmasına yol açar. Tedavi sürecinde doktordan ve ebeveynlerden gizli beslenme çabaları görülebilir. Bu durumun önüne, çocuk psikologları sayesinde geçmek mümkündür.

Tedavinin bir diğer bağlayıcı etmeni olarak yapay, Fenilalanin içermeyen gıdalar hastaya kullandırılır. Bu gıdalar, vücudun gerek duyduğu proteini, Fenilalanin aminoasidinden ayrıştırarak almayı sağlar. Bu tedavi bileşenleri, ekonomik bağlamda biraz pahalıdır. Sürekli alınacak olması, aile bütçesini zorlayacaktır ama önüne geçmenin başka yolu olmadığı da bir gerçekliktir. Hasta, doğru tedavi yöntemleri izlenirse yetişkinlik sürecini hiç sorunsuz atlatabilir. Ebeveyn olur, kariyer yapar, yiyecek kısıtlaması dışında yapmak istediği her türlü işi sorunsuz yapar.

Hasta, özellikle çocukluk ve ergenlik sürecinde, PKU hastalığı sebepli ruhsal çöküntüsünden kurtulma adına bir hobi edindirilerek desteklenmelidir. Bazı hastalarda durum ters tepiyor da olsa, kendi durumunu paylaşan ve bunu sorunsuz atlatmakta olan iyi örnekler hastaya sunularak sorunun aslında dünyanın sonu olmadığı hissettirilebilir.

Yukarıda da saydığımız gibi, PKU Tedavisi ve yan etkileri, sadece psikoloji bazlıdır. Doğru bir şekilde tavsiyelere uyulur, manevi destek hastaya sunulursa aşılamayacak bir problem yoktur. Aslında bu psikolojik yan etkileri kaldırmanın en kolay yolu, ebeveynlerin ve yakın çevrenin durum konusunda yeterli ölçüde bilgilendirilmeleridir. Bazı yakın akrabalar ve anne babalar, çocuklarının hasta olmaları nedeniyle, diğer çocuklardan onları ayrı tutarlar. Bu, çocukta ya tamamen olumsuz psikolojiye yol açıyor ya da hasta olması sebebiyle ona kural tanımama hakkı verildiğine inandırıyor. Çocuğun, diğer arkadaşlarından asla ayrı tutulmaması bu bilinci kazanması açısından çok önemlidir. Tıpkı diğer çocuklarda olması gerektiği gibi, bağırıp çağırarak bir şeyleri yasaklamak ya da onu durdurmak doğru olmayacaktır. Çocuklar, anlaşılmak ve anlamak isterler. Özellikle böyle hassas bir süreçten geçerken, her zamankinden daha fazla buna ihtiyaçları olacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PKU Bilgi Paylaşımı™ 2020 Düşük Proteinli Yaşam